시베리아열차타고 ‘니트라 세계 에스페란토 대회’로!
Al Nitra UK tra Siberio per trajno

Soprojekto

 

Prof. SO Gilsu el Koreio proponis fari karavanon por partopreni en la 101-a UK, kiu okazos en Nitro, Slovakio en 2016. Lia karavano veturos per trajno tra siberio renkontante lokajn esperantistojn survoje de la 1-a ĝis la 22-a de julio, 2016. La karavano apelacias kun la sloganoj ‘Unu Mondo’, ‘Unu Vojo de Seulo ĝis Nitro’ kaj ‘Unu Lingvo’. Tiuj, kiuj volas aliĝi al la karavano turniĝu al prof.SO (koguri(heliko)hanmail.net)

서길수교수의 ‘시베리아 횡단 세계 대회 참가단 모집’ 계획이 발표되었다.

2016년 7월 1일 서울을 출발하여 7월 22일 슬로바키아, 니트라에서 열리는 제 101차 세계 대회장까지 시베리아열차를 이용하게되며 이동중 러시아 여러 도시의 에스페란티스토들을 만날 예정이다. 이 참가단은 ‘하나의 세계’, ‘하나의 길’ 그리고 ‘하나의 언어 에스페란토’의 구호와 함께 역사적인 대륙횡단을 하게된다. 참가를 원하는 분은 ‘koguri(heliko)hanmail.net’ 로 문의하기 바란다.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

코리아 통일 염원을 싣고 서울역에서 베를린까지
아시럽(아시아+유럽) 철의 실크로드(시베리아+유럽) 원정

 

✰ 행사 개요
○ 1진 : 평화 통일의 염원을 싣고 아시럽(아시아+유럽)을 달리는 원정단.

2진 : 2016년 슬로바키아 101차 세계에스페란토 대회 참석 원정단.

3진 : 동유럽 + 시베리아횡단열차(철길로 돌아오는 길)
하나의 세상(평화 ․ 통일된 세상)
하나의 길(미래 ․ 통일의 길, 서울역에서 베를린까지)
하나의 말(소통 ․ 협력의 말)

 

○ 기 간 :
1진 : 7월 1일(금) ~ 7월 22일(금), 21박 22일

2진 : 7월 1일(금) ~ 7월 31일(일), 30박 31일

3진 : 7월 1일(금) ~ 9월 02일(금), 63박 64일

 

○ 이동경로
1진 :(시베리아횡단열차 + 동서 유럽 (5개국)): 서울 – 평양 – 단동 – 북경 – 울란바타르

– 이르쿠츠크 – 노보시비르스크 – 예카쩨린부르크 – 모스크바 – 민스크 – 바르샤바 – 베를

린 – 서울(항공)

 

 

 

2진 :(1진 + 세계 에스페란토 대회 (3개국)): 1진 + 베를린 – 체코 프라하 – 슬로바키아

브라티슬라바 – 니트라 – 서울(항공)

□ 신청 개요 및 참가비
○ 신청자격

– 통일의 뜻을 굳게 다지고 싶은 분.
– 단순한 관광이 아닌 광활한 두 대륙을 여행하며 통일의 당위성을 알리고 싶은 분.

 

○ 접수마감 : 2016년 3월 31일까지

 

○ 참가비 : 1진 : 4,350$(돌아오는 항공료 포함 안 됨)

대회에 관계된 비용은 협회를 통해 자신이 준비할 것.

 

※ 정부가 실시한 ‘유라시아 이니시어티브 원정단’ 원가가 545만원이었기 때문에 그에

따라 임시 책정.
이 일정은 기간이 더 길고 단동을 거치는 일정이 추가됩니다. 4월쯤 되어야 정확한 참가비

가 결정됩니다,

 

※ 상기 참가비는 열차 객실 4인실, 호텔숙박 2인실 사용 기준

 

※ 개인 귀국 항공료는 일찍 사야 싸게 살 수 있습니다.
한국(여행사)에서 돌아오는 비행기 표를 단체로 살 때는 할인 항공권을 살 수 없고 정상요

금을 내야하기 때문에 180만 원쯤 됩니다. 그렇기 때문에 돌아오는 항공 표는 각자 개인이

싼 할인 항공표를 사야합니다. 일찍 결정하여 사면 100만원 미만으로 살 수 있습니다. 참

가자 가운데는 베를린에서 돌아오는 사람도 있고, 에스페란토대회를 참석하고 비엔나나 부

다페스트에서 돌아올 수 있습니다. 현재 다양한 가능성을 알아보고 있으며 참가자들에게

싼 표를 살 수 있도록 도와 드리겠습니다.

 

□ 신청 및 문의
○ E-mail 주소
: koguri@hanmail.net / 010-8869-9930 서길수

 

신청서 양식

 

 

3진 일정 : 동유럽+시베리아 횡단열차(돌아오는 길, 9개국)

 

기간 : 2016년 7월 30일(토) ~ 9월 2일(금) <33박 34일>

 

참가비 : 4,350$(이 팀은 시간을 가지고 진행되므로 고급 호텔에 묵지 않음)

 

참가자 : 4~8명(극히 제한된 인원만 선발할 예정, 2명은 결정됨)

 

① 동유럽 여행(7. 30~8. 12. 14일간)
슬로바키아 니트라–헝가리 부다페스트–루마니아 부쿠레슈티–몰다비아 키시나우–우크라이나

오데사 –키예프–리투아니아 빌니우스–라트비아 리가–에스토니아 탈린–모스크바

 

② 시베리아횡단열차(8. 13.~9. 2. 22일간),
러시아 모스크바–페름–옴스크–크라스노야르스크–울란우데–치타–하바롭스크–블라디보스톡–

핫산-서울

 

* 3진에 대한 자세한 일정은 3~4월 여름시간표가 나온 뒤 작성할 것임
* 이 일정은 우리나라에서 최초로 시베리아횡단열차를 탄 민영환 선생의 일정과 같습니다.
그래서 극동지방의 독립운동 유적지도 찾아보려 합니다.
* 3진은 일정은 같지만 여유를 가지고 시간을 운용할 계획이므로 정말 자유여행을 좋아하는 사람들만 선별할 예정임.

상세한 계획은 아래의 주소를 눌러서 확인하십시요.

2016년 슬로바키아 101차 세계에스페란토 대회 참석 케러번

아시럽(아시아+유럽) 철의 실크로드 상세 일정

 

la karavano de fera silkvojo tra aziropo(azio+eŭropo)

kun la deziroj pri sukcesa uk kaj paco en korea duoninsulo

unu mondo, unu vojo, unu lingvo,

paca mondo, seninterrompa vojo, neŭtrala(amika) lingvo

 

  1. unu mondo : Azio kaj Eŭropo geografie estas malsamaj kontinentoj,

sed jam estas sama zono de interkomunikiĝo en diversaj medioj.

  1. unu vojo ekde Seulo ĝis Nitra : la fera silkvojo

la unu vojo, tamen estas interrompita en Koreioj suda kaj norda.

la karavano vojaĝas kun la deziro pri ‘la paco kaj unuiĝo de Koreio’.

karavano uzas pramon inter stacidomoj Dorasan kaj Dandung, la rompita vojo.

  1. unu lingvon ĉiuj uzas, kvankam la karavano trairas diversajn landojn.

 

 

kiel aliĝi?

 

○ kiuj? ĉiuj esperantisto en la mondo.

○ limdato : ĝis la 31a de marto, 2016.

 

1) 1-a parto : la karavano tra aziropo kun la deziro pri korea paco kaj unuiĝo

dato : 1 de julio(ven) ~ 22 de julio(ven), 22 tagoj.

kotizo : 4,350$(sen bileto por reveni)

① la kotizo kovras veturkoston, loĝadon, manĝon kaj turismon.

kupeo 4-persona, hoteloo 2-lita.

② normala bileto por reveni estas tro multekosta,

kaj oni devas aĉeti individue tra interreto

ĝi kostas 600~900$. ni daŭre ekzamenos helpi vin aĉeti plej konvenan.

2) 2-a parto : la karavano partopreni en 101-a uk, nitra 2016.

dato : 1 de julio(ven) ~ 31 de julio(sab), 31 tagoj

kotizo : pli da 350ol la 1-a parto

(nur ĝis la kogresejo, kongreson vi mem devas aranĝi)

 

3) 3-a parto : reveno al koreio tra orienta eŭropo kaj siberio(fera silkvojo)

 

 

dato : 1 de julio(ven) ~ 2 de septembro(ven), 64 tagoj

kotizo : 4,350$(revenfoje ni ne loĝas en luksa hoteloo)

nur 4~8 membroj eblas aliĝi(jam 2 estas aliĝintaj).

 

○ detalojn turnu al d-ro so gilsu koguri@hanmail.net 82-10-8869-9930

 

 

 

la intinero de karavano

 

 

 

la Itinero de 1-a kaj 2-a partoj

 

 

 

vi vidos la Itineron de 3-a parto ĉe la fino

 

itinero de la karavano al nitra uk(2016)

fera silkvojo tra aziropo(azio+eŭropo)

 

  dato itinero manĝo kaj dormo
1 koreio

 

7/01

(ven)

 

09:20 – ekiro de stacidomo seulo per DMZ-trajno

 

10:50~15:20 –alveni al la lasta stacidomo de nordo de suda koreio. viziti unuiĝ-vilaĝo, paca parko ktp.

 

15:20 – alveni al stacidomo imĝin, kaj iri al inĉon

18:00 – ekiri de haveno inĉon al dandung(16 horoj)

tagmanĝo : en la vilaĝo

vespermanĝo :

en pramo

 

 

 

 

 

♨ dormi

en pramo

 

2 ĉinio

 

7/02

(sab)

 

09:00 alveni al dandung haveno

* krozi en rivero ab-lok(jalu), viziti rompitan ponton inter norda koreio kaj ĉinio ktp.

 

18:31 ekiro al pekino per trajno inter pjongjang de norda koreio kaj pekino(K28, veturas dum 14 horoj)

matenmanĝo :

en pramo

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo : en trajno

 

 

♨ dormi

en trajno

3 ĉinio

 

7/03

(dim)

 

08:29 : alveni al stacidomo pekino

 

* turismi en pekino : muzeo kaj palaco ktp.

matenmanĝo : en trajno

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo : en restoracio

 

 

♨ hotelo apud

pekina

stacidomo

4 ĉinio-

mongolio

 

 

7/04

(lun)

11:22 – ekiro de stacidomo pekino(K23, 28 horoj)

 

* la trajno kuras nur 2-foje en unu semajno, kaj nia itiero povus ŝanĝiĝi laŭ la nova somera horaro.

matenmanĝo :

en hotelo

tagmanĝo :

en trajno

vespermanĝo :

en trajno

 

♨ en trajno

5 mongolio

 

 

7/05

(mar)

14:20 – alveni al ulanbatoro

 

ptm. : ulanbatoro – nacia parko. terlĵ

 

 

en la nokto rigardi stelaron.

matenmanĝo : en trajno

tagmanĝo : en trajno

vespermanĝo :

 

 

 

♨ tradicia mongola gero en la parko terlĵ

6 mongolio

 

7/6

(mer)

 

atm : ĉeval-rajdo en terlĵ-parko.

ptm : survoje al ĉefurbo ulanbatoro, viziti la steleon de tonjukuk, heroo de turkio.

matenmanĝo :

en parko

tagmanĝo :

en parko

vespermanĝo : en restoracio

 

 

♨ hoteloo

ulanbatoro

 

 

 

 

 

7

mongolio

 

 

7/07

(ĵaŭ)

 

 

atm : turismi en ulanbatoro

 

 

 

16:25 ekiri de ulanbatoro(005В, veturas 22h. 24m.)

matenmanĝo : en restoracio

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo : en trajno

 

 

♨ en trajno

8 rusio

 

 

7/08

(ven)

15:49(moskva tempo en ĉiu stacidomo : 10:49)

– alveni al irkutsko

 

rekte iri al baikal-hoteloo, kaj ripozi

matenmanĝo :

en trajno

tagmanĝo :

en trajno

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨ bajkal

hoteloo

9 rusio

 

7/09

(sab)

turismi : bajkal instituto pri limnologio, bajkal-altano, ŝaman-roko de angara rivero ktp. matenmanĝo :

en hotelo

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨ hoteloo

irkutsk

10 rusio

 

7/10

(dim)

turismi en la urbo irkutsko

 

18:28(13:28) – ekiro de irkutsko(069Я, 31h. 24m.)

matenmanĝo :

en hoteloo

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en trajno

 

 

♨ en trajno

11  

rusio

 

7/11

(lun)

trairi la siberian tajgon, kaj ĝuas tagmanĝon en la trajno

 

23:52(20:52) – alveni al novosibirisko

matenmanĝo :

en trajno

tagmanĝo :

en trajno

vespermanĝo :

en trajno

 

 

♨ Marins Park

hotelo

Novosibirsk

12 rusio

 

7/12

(mar)

 

atm : turismi en urbo novosibiristko.

ptm : viziti akadem-gorodok

(siberia sekcio de rusa scienca akademio)

 

 

 

 

18:02(15:02) – ekiro de stacidomo novosibirisko

「029Н aŭ 037Н」 (20h. 40m.)

matenmanĝo :

en hotelo

tagmanĝo :

a. grodok

vespermanĝo :

en trajno

 

 

♨ en trajno

13  

rusio

 

7/13

(mer)

 

13:42(11:42) – alveni al jekaterinburgo

 

ptm : turimi muzeon

vespere : eblus spekti cirkon

 

matenmanĝo :

en trajno

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

 

♨ Marins Park

hotelo

14 rusio

 

7/14

(ĵaŭ)

 

* viziti obeliskon de limo inter azio kaj eŭropo

 

 

 

 

23:09(21:09) – ekiri de jekaterinburgo(069Я, 31h.2m.)

 

 

matenmanĝo : en hotelo

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restroracio

 

 

 

♨ en trajno

15 rusio

 

7/15

(ven)

 

la trajno transiras de azio al eŭropo

 

 

 

matenmanĝo :

en trajno

tagmanĝo :

en trajno

vespermanĝo :

en trajno

 

 

 

♨ en trajno

16 rusio

 

7/16

(sab)

 

04:11 – alveni al moskvo(jaroslava stacidomo)

 

turismi : kremlin palaco kaj ruĝa placo, katedralo de sankta basil, historia muzeo de moskvo ktp.

 

 

 

matenmanĝo :

en restoracio

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨ moskva

merriott hoteloo

17  

rusio

 

7/17

(dim)

 

turismi :

moskva metroo, nacia muzeo de orienta arto ktp.

 

22:08 – ekiri de Belorusskaja stacidomo(003Б aŭ 007М, 8h. 11m.). necesas vizo de belorusio por koreoj.

 

matenmanĝo :

en restoracio

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

 

♨ en trajno

18 belorusio

 

 

7/18

(lun)

 

06:19 – alveni al minsko

 

* turismi en urbo : spirita katedralo, nacia muzeo de kultura historio ktp.

 

01:22 – ekiro de minsko(009Щ aŭ 009В, 8h. 53m.

matenmanĝo :

en restoracio

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨ en trajno

19 pollando

 

7/19

(mar)

09:15 – alveni al varsovio.

* palaco de kulturo kaj scienco, Barbakan muro, malnova urbo, nacia muzeo ktp.

 

 

matenmanĝo :

en trajno

tagmanĝo :

en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

 

♨ Merriott

hoteloo

20 germanio

 

 

7/20

(mer)

06:00 – ekiro de varsovio(EC 46, 5h. 15m.)

11:15 – 베를린 도착

 

* placo brandenburgo – pavilono de korea unuiĝo(placo potsdam) fino de unua karavano,

 

ptm : viziti berlinan muron

 

matenmanĝo :

en hotelo

tagmanĝo :

restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

 

♨ intercity

berlin hbf

21 7/21

(ĵaŭ)

ekflugi de berlino al siaj hejmoj individue
22 7/22

(ven)

alveni al siaj hejmoj.  

 

 

2-a parto : 1-a karavano + 102a uk de esperanto

germanio

 

21a tago

 

7/21(ĵaŭ)

 

novaㆍmalnova muzeo, muzeo de azia arto ktp.

 

 

matenmanĝo : en hotelo

tagmanĝo : en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨인터시티

베를린 hbf

ĉekio

 

22a tago

 

7/22(ven)

 

06:58 – ekiro de berlino(EC 171, 4h. 20m.)

11:18 – alveni al prago

 

* hoteloo, tagmanĝo. ptm. turismi : malnova urbo,

nacia muzeo, praga kastelo ktp.

matenmanĝo : en hotelo

tagmanĝo : en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

♨ Apartment U Fontana

slovakio

 

 

23a tago

 

7/23(sab)

 

07:52 : ekiro de prago(EC275, 3h. 58m.)

11:50 : alveni al bratislava

* deponi pakaĵon en stacidomo. tagmanĝo

ptm. turismi : urbo, kastelo, muzeo

 

 

bratislava – nitra – kongresejo – hoteloo

 

matenmanĝo : en hotelo

tagmanĝo : en restoracio

vespermanĝo :

en restoracio

 

 

 

♨ Agroinstitu aŭ Oko

slovakio

 

24a~29a tagoj

 

7/24(dim)~7/29(ven)

 

 

7/24(dim) : solena inaŭguro de 101-a uk

7/27(mer) : tuttaga ekskurso(vieno)

7/30(sab) : atm. fermo de uk

 

dum al kongreso ni propagandas la 102-an uk-n en seulo, la neceson de la paco en korea duoninsulo.

 

* rekomendinda loĝejo dum uk(en 1㎞, piede alirebla) :

UEA

 

① Golden Hoffer(★★★★) : 1-lita 55€, 2-lita 32€

② Comfort(★★★★) : 1-lita 59€, 2-lita 55€

③ Oko(★★★) : 2-lita 27€(sen klimatizilo : 26€)

④ Agroinstitut(★★★) : 2-lita apt. 32€, 3-lita apt 26€,

1-lita 37€, 2-lita 27€

⑤ studenta domo : la prezoj por 23~30(7 tagoj)

Parto A : 1-lita 105€, 2-lita 70€

Parto Nova Dova : 1-lita 81€, 2-lita 49€, 3-lia 49€

Parto Akademicka : 1-lita 126€, 2-lita 84€

* manĝoj

① 5×tagmanĝoj : 25€

② 6×vespermanĝoj : 30€

③ 7×matenmanĝoj : 24.5€(studenda domo)

 

* oni povas ĝui la kongreson kontraŭ malkara kosto.

 

101-a

universlal

kongreso

de

esperanto

 

30a tago

7/30(sab)

 

 

bratislava-seulo. oni povas flugi de veieno(plej konvena), prago kaj budapeŝto.

 

individue
 

31a tago

7/31(dim)

 

alveni al siaj landoj.  

 

 

kiu estas d-ro so gilsu

 

1) d-ro so gilsu kaj esperanto

 

* esperantistiĝis antaŭ 50 jaroj en 1966. jan. 9.

* prez. de korea esperantista junulara organizo.

* konsiliano de korea esperanto-asocio

* estrarano de universala esperanto-asocio

* partoprinis en 16 uk-oj, 3 ijk-oj, pacifika kaj azia kongresoj.

* vojaĝis 75 landojn per kaj por esperanto.

* prelegis en kongresa univ. : 1978(varna)ㆍ1981(brazilio)ㆍ1983(budapeŝto)ㆍ

1987(varsovio)ㆍ 1990(kubo) kaj rektoro de uk en seulo(1994).

* verkis lernolibrojn elemenatan kaj progresigan.

2) d-ro so gilsu kaj pacmovado de korea duoninsulo

lasta-tempe li publikigis la tezon

“la studo pri la landnomo post unuiĝo de koreujo”,

kaj okupiĝas pri la movado por paco kaj unuiĝo de koreujo.

* d-ro so estas preta prelegi publike kun e-interpreto pri “kial korea duoninsulo estas malpaca, kaj kio estas la solvo de la problemo”,

aŭ vespera kunveno de lokaj esperantistoj estas esperata, en kiu li pova prelegi pri la temo : “la 50-jara sperto de esperanto-praktiko”.

 

3) d-ro so gilsu kaj siberioㆍorienta eŭropo (verkoj)

 

1) la vagonaro trasiberia, 1990. <unua en koreujo pri la temo>

2~3) la vojaĝo en orienta eŭropoⅠㆍⅡ, 1990. <unua verko pri la temo>

4) aziropa kulturo laŭlonge de trasiberia vagonaro(5 CD), 2004.

<helpmaterialo de lernejoj en la tuta lando>.

5) altajo, la perlo de azio, 2009. <altajo, la sudo de siberio>

6) la naturo kaj kulturo de altajo, 2009. <libro pri 3-jara studaventuro en altajo>

7) saluton! aŭstralio kaj novzelando, 2001. <la vojaĝo per esperanto>

 

 

 

 

 

la Itineron de 3-a parto(revenvojo de nitra al seulo)

 

1) orienteŭropaj landoj : ① hungario, ② rumanio, ③ moldavio, ④ ukrainio,

⑤ litovio, ⑥ latvio, ⑦ estonio.

2) trasiberia trajno : ① moskvo – ② permo – ③ omsko – ④ krasnojarsko –

⑤ ulan-udeo – ⑥ ĉitao – ⑦ ĥabarovsko – ⑧ vladivostoko –

⑨ ĥasano – ⑩ seulo

 

tiu ĉi itinero estas ankoraŭ ne perfekta. en printempo, kiam ni havus someran horano de trajnoj, mi kompletigos.

 

댓글 쓰기(Lasi Respondon)